تبلیغات
بهادر شبگرد - دروغ بزرگ(1)
بهادر شبگرد

درد دلهای شبانه

دروغ بزرگ(1)

دوشنبه 21 شهریور 1390

اینکه عشق در چه سنی بسراغ انسان بیاید متفاوت است  پاکترین عشقها در سن زیر 18 سال است و پلیدترین نوع آنها در سن زیر 30 و معقولانه ترین آنها زیر 40 سال و مسخره ترین نوع آنها بالای 40 سال البته باید استثنائات رو فاکتور بگیریم کمااینکه همه فکر میکنند استثنا هستن.

در نوشتهای پیشین در مورد عشق و عشق ورزی صحبت کردیم ازنگاه فلاسفه ای چون نیچه ، شوپنهاور به عشق و عشق ورزی اعتقادی ندارند و شوپنهاور عشق را نوعی هوس پلید میداند که دام طبیعت است برای ادامه نسل بر روی خاکدان تاریخ که نسلی به نسل دیگر این نمایش مسخره را ادامه دهد.

حقیقت این است چیزی بنام عشق وجود ندارد هرچه هست هوس است البته تا اسم هوس پیش میاد ذهن ما منحرف به مسایل جنسی میشه در صورتی که هوس به معنای خواست و آرزو میباشد گاهی شما هوس سفر میکنید یا هوس آواز خواندن یا هوس خوردن فلان غذا و هیچ امر غیراخلاقی در این هوسها وجود ندارد هرچند که باید اخلاق رو هم تعریف کرد که چه چیز اخلاق است و چه چیز غیر اخلاق چون اخلاق معیارهای ثابتی برای سنجش ندارد و از جایی به جایی متفاوت است مثلا هوس میکنید به سفرآنتالیا بروید برای بعضیها ممکن است این هوس سفرکردن شما غیراخلاقی تلقی شود و یا هوس نوشیدن مشروبات الکلی که ممکن است در دید عده ای اینکاربسیار غیراخلاقی باشد و در نظربرخی نه تنها غیراخلاقی نیست بلکه لازم هم هست

روانشناسانی چون زیگموند فروید این مبحث هوس را کاملا بررسی کردند و از این بررسی به نظریه عقده ادیپ فروید میشه اشاره کرد که ظاهرا علم روانشناسی جدید این نظریه رو رد کرده اما اولین کسی که به این موضوع پرداخته فروید است.

اما موضوع عشق از جوامع شرق تا جوامع غرب بسیار متفاوت است نظریات شرقیان در مورد عشق معمولا در قالب شعر و داستانهای عاشقانه در میآید و همیشه معطوف به دوران هجران و دوری و قبل از وصال است و ما کمتر داستان و یا شعری را داریم که به موضوع عشق در دوران بعد از وصال بپردازد اما در جوامع غربی با نگاهی گذرا که بیشتر در موضوعات فلسفه است به عشق قبل وصال میپردازند و تیغ تند انتقاد آنها به عشق بعد از وصال است و آثار و نتایج آن را مورد بررسی قرار میدهند البته نوع نظام روابط اجتماعی در غرب با شرق بسیار متفاوت است در غرب مقدار تابوها یا همان ممنوعیتهای فرهنگی- مذهبی  بسیار کمتر و کمرنگتر از جوامع شرقی است و این حرف به گزافه نخواهد بود اگر بگوییم این عشق پررنگ و پرسرصدایی که در جوامع شرقی وجود دارد حاصل  همین تابوها و ممنوعیتهاست هرچه این تابوها کمتر، عشق کمرنگتر و منطقی تر. با نگاهی به هنر در این دو جامعه به این نتیجه خواهیم رسید چقدر مضمون عشق متفاوت است نمونه بارز آن سینماهای غربی و شرقی هست که بندرت در سینماهای شرقی میتوانید فیلمی را پیدا کنید که در آن مضمونی از دلباختگی و عاشقی و ازدواج نباشد دقیقا عکس سینماهای غرب که اگر مضمون عاشقانه ای بندرت یافت شود معمولا بسیار کمرنگ و گذرا ست .... البته در خصوص فلسفه، ادبیات و هنر عشق سخن بسیار است که در این کوتاه مقال نمیگنجد اما بهتر آنکه برویم بسراغ دروغ بزرگ که بسیار دلنشین و فریبنده است.

خود به شخصه شاهد این موضوع بوده ام که دو دلباخته ازهم قول میگیرند که(قول بده همیشه دوستم داشته باشی) در این حالت یک قول نه صدقول داده میشود که این اولین دروغ بزرگ در راه عشق است زیرا همانطور که اریک فروم جامعه شناس آلمانی میگوید ( عشق فرزند آزادی است) اولین قول و یا اولین شرط در این راه موضوع عشق را کاملا از بین میبرد زیرا عشق با توجه به ظرفیتهای موجود شخص بوجود میآید و مقید کردن و مشروط کردن آن باعث میشود از حالت عاطفی به حالت مادی تغییر پیدا کند زیرا دیگرخود نیست بلکه حالا برای اینکه بتواند عشق بیشتری بدست بیاورد باید از خود تهی شده و در جهت منافع معشوق گام بردارد و عملا تبدیل به ماشینی برای برآوردن امیال معشوق خواهد شد. چگونه میشود به کسی تضمین داد که من همیشه دوستت خواهم داشت مگر چنین چیزی امکانپذیر است شاید فردا روز معشوق ظرفیت دوست داشتن رو از دست داد آیا بازهم میشود در خصوص دوست داشتن انجام وظیفه کرد آیا این شدنی است که کسی را بزور دوست داشت وقتی قابلیت دوست داشتنی بودن را از دست داده!!!

اینها مغالطات عشق است

عشق را نمیتوان محدود به فلان شرط و یا فلان تعهد نمود، نمیتوان به کسی گفت حق نداری عاشق من یا فلان کس باشی این مسخره ترین حرف دنیاست که گفته شود بشرطی عاشقت میشوم که ... یا بشرطی میگذارم عاشقم باشی که ... و... واقعا اینها رو میتوان عشق نام گذاشت و طرفین را عاشق و معشوق؟

اما اینکه سرچشمه عشق از کجاست بنظر من سرچشمه ابتدایی آن محرومیت است هرچی انسان محروم ترباشد عاشقتر است در این حالت مردان مهروزتر از زنان هستند و زنان همیشه مهرطلب هستند مردان عاشقند و زنان معشوق . کسانی که دچار کمبود محبت هستند مهرورزتر و جنجالی تر هستند با عشق بزرگ و آتشین  شروع میکنند و قطره ای از محبت چنان بر دل تشنه محبتشان اثر میکند که گویی جز معشوق کسی را نمی بینند و این موضوع را زنان بهتر از مردان میدانند و طوری در این موضوع رفتار میکنند تا این تشنه محبت را هرطورکه خواستن هدایت کنند و هر از گاهی با دادن جرعه ای کم از محبت خویش چنان عاشق را مدهوش و سرگشته میکنند که عاشق از وجود خود تهی شده و عملا خود را در دستان معشوق ضعیف و ناتوان حس میکند و برای بدست آوردن قطرات بیشتر از این محبت که شدیداً عطش آنهارا بیشتر کرده دست به هرکاری میزنند فداکاریها میکنن خدمتها میکنن تا بتوانند در جهت راضی نگهداشتن معشوق کامیابتر باشند در این بازی معشوق هیچگاه بازنده نیست قطره اشکی ازجانب معشوق کافیست تا همه این اشتباهات جبران شود! آیا این عشق حاصل آزادی است؟ آیا این عشق باعث تسلای خاطر میشود؟ دلم بحال عاشقانی که پیوسته بدنبال معشوق میدوند و کمتر بدست میآورند میسوزه  که چگونه مفهوم عشق را با گدایی محبت اشتباه گرفتند. با محبت عشق بوجود نمیاید بلکه با عشق ورزیدن است که محبت بوجود میاید زمانی که عشق باعث تعالی و تسلای روحی انسان نباشد باید بفکر آن بود که واژه دیگری برای آن پیدا کرد بقول حافظ( بنده عشقم و از هردوجهان آزادم  ) یعنی اینکه بااین عشقی که در من است من بی نیازترین انسان هستم نه بهشت زمین رو میخواهم و نه بهشت برین را . اما عشقی که هرلحظه آن با اضطراب، دلهره، دلواپسی، غمگینی، افسردگی و ... همراه باشد چه مصیبتی است و چه عاقبت شومی در آن تصور میشود که خاصه بیشتر عشقها در جوامع شرقی اینگونه هستن یعنی بنده وار مطیع معشوق بودن چرا همیشه از دست خوبرویان گله و آه و شکایت بوده و متهم به بیوفایی هستن چون خوبرویان به این موضوع واقفند که خواستنی هستند و میتوانند هرآنچه در دل دارند از عشاق خود طلب کنند و خودرا مقید به یکی از عشاق نکنند و از بازی دادن عشاق خود کمال لذت را ببرند برای همین لوازم آرایش جراحیهای زیبایی آنقدر زیاد شده که دیگر تشخیص چهره واقعی معشوق دشوار است خوب اینهم راهی است برای جلب عشاق بیشتر تا حداکثر منافع را برای خود جمع آوری کنند و ازاینکه میبینند اینقدر خواستنی هستن احساس قدرت میکنند و هیچگونه اعتراض و مقاومتی را در مقابل خود برنمیتابند و بقول اریک فروم بعداز مدتی تبدیل میشوند به سادیسمی های بعضا غیرجنسی که از کوچک کردن عشاق خود لذت میبرند و التماسهای و ناله های عشاق آنها را بیشتر تحریک میکند تا احساس قدرت بیشتری بکنند و چه خوب است که غیرمستقیم رقیبی راهم برای عاشق ناتوان و زار شده بتراشند که بتوانند با ایجاد رقابت بیشترین بهره کشی را از عشاق بنمایند به اینگونه معشوقهای فریبکار فواحش روحی هم نیز میتوان گفت که در مقابل فواحش جسمی بسیارحقیرتر و فرومایه تر هستن که در مباحث آتی این دونوع فحشارو باهم قیاس خواهم کرد تا مشخص شود که آنچه جامعه را به انحطاط میبرد فواحش جسمی نیستند بلکه این فواحش روحی هستند که باعث این شدند که عشق به ابتذال کشیده شود....

مبحث طولانی شد و سخن در این باب بسیار است که  اگر عمری باقی بود ادامه دروغ بزرگ را خواهم نوشت.

بهادر شبگرد     


viagra side effects for female
شنبه 18 خرداد 1398 05:41 ق.ظ

This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!
مرسا تجهیز
سه شنبه 7 خرداد 1398 10:45 ق.ظ
gooooood
Składka oc i ac
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 11:27 ق.ظ
It is truly a great and useful piece of info.
I'm happy that you just shared this helpful info with us.
Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
Eusebia
شنبه 22 دی 1397 01:05 ق.ظ
Please don't smoke near the newsborn carriers.
mommyparent.wordpress.com
دوشنبه 26 آذر 1397 05:51 ق.ظ
EMEIBABY turut dikenali sebagai child provider hybrid.
Jurnal.fai-umj.ac.id
یکشنبه 11 آذر 1397 06:12 ب.ظ
Can ghosts speak by means oof child screens?
stans-baby-carrier-32.webself.Net
دوشنبه 2 مهر 1397 04:54 ب.ظ
Super cute wraps and carriers. All position child carrier.
sandrah.Doodlekit.Com
پنجشنبه 29 شهریور 1397 12:27 ق.ظ
Will you be cafrying a newborn or an older baby?
http://Www.viaplato.com/
جمعه 23 شهریور 1397 09:31 ب.ظ
A baby heart monitor is a great item to have.
Martina
پنجشنبه 22 شهریور 1397 08:07 ق.ظ
A child carrier that stands the take a look at of time.
Appsplit.Com
دوشنبه 19 شهریور 1397 02:28 ب.ظ
Market analysis is a subset off marketing research.
urbansurvival101.com
سه شنبه 6 شهریور 1397 12:12 ب.ظ
Ini adalkah child service kami yang ke-dua.
Aretha
سه شنبه 6 شهریور 1397 01:26 ق.ظ
It helps monitor the child anytime, anyplace.
adahower.doodlekit.com
جمعه 2 شهریور 1397 03:55 ق.ظ
Youu slip it on your child's foot aat nap and bedtime.
Marissa
یکشنبه 28 مرداد 1397 09:43 ب.ظ
Nick, there are lots off child screens out there.
Ajanco.Sites.Haverford.Edu
یکشنبه 28 مرداد 1397 01:05 ب.ظ
Advertising generates demand and sales leads.
http://nehemiah.studyeasy.co.za/the-sole-e25-elliptical-trainer-a-lavish-workout-with-a-moderate-price
شنبه 27 مرداد 1397 01:47 ق.ظ
Some people wish to workout at home however they do not
have enough space there. The standard physical dimension on this device is
59 x 26 x 68 inches, plus it weighs 152 pounds. This elliptical features a 30 degree manal incline ramp and 8 built in workouts plus 6 fitness
expert workouts.
Robert's Blow Boy
چهارشنبه 24 مرداد 1397 02:34 ب.ظ
This short article examines Michael Porter's
five forces model.
Robert's Blow Boy
چهارشنبه 24 مرداد 1397 02:27 ب.ظ
She will see and report just what she wants it to be.
Flat Irons
چهارشنبه 24 مرداد 1397 02:26 ب.ظ
This method is created from various materials,
and can be used on every hair type from thick to curly.
If you want to add shine after styling, you ought to put in a little bit of silicone serum.
Asymmetrical styles may also be great option designed for Asian women that goes well making use of their facial
features.
http://industrieitaliane.it/cheap-tools-For-home-improvement
چهارشنبه 24 مرداد 1397 01:41 ب.ظ
There's nothing worse than obtaining a new sofa or curtains to find they just don't fit so keep a tape-measure handy in your tool box.

Make sure that the queue of sight in the area that this laser leveler
towards the work area(s) is clear, you won't want to inadvertently block a line
that's being projected over a surface. So, listed here are the top ten DIY tools,including tools, to garden tools, to ensure DIY always goes right.
coub.com
چهارشنبه 24 مرداد 1397 11:58 ق.ظ
On-line media and advertising.
Https://Tomsfrontfacingcarriers.Wordpress.Com/2018/08/08/The-Unexposed-Secret-Of-Baby-Carriers
چهارشنبه 24 مرداد 1397 11:53 ق.ظ
Carry your child in a child carrier or sling.
Blundering Ben
چهارشنبه 24 مرداد 1397 10:57 ق.ظ
Recently, technology has played an important part in our
lives.
Utilizing LinkedIn Effectively For Recruiting The Proper Employees
چهارشنبه 24 مرداد 1397 10:53 ق.ظ
good advice.
leehanre.com
چهارشنبه 24 مرداد 1397 10:36 ق.ظ
A very powerful characteristic off any baby service is safety.
Bungling Ben
چهارشنبه 24 مرداد 1397 10:32 ق.ظ
We discuss every one of the conventional representations of the most extremely beloved
villain in comic guide history and explain the best.
rapid tone shark tank price
چهارشنبه 24 مرداد 1397 08:38 ق.ظ
Excellent web site you have here.. It's hard to find high quality writing
like yours nowadays. I seriously appreciate people like you!
Take care!!
http://garciniacambogiapremium.net/garcinia-cambogia-elite-review
یکشنبه 19 فروردین 1397 07:23 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
garciniacambogiapremium.net
یکشنبه 19 فروردین 1397 03:56 ب.ظ
Have been taking little over a month.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


فهرست وبلاگ
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها